Vítejte na citačním blogu společnosti Citace.com. Nejdete zde příspěvky zaměřené na problematiku spojenou s citováním a normou ČSN ISO 690. Ať už se jedná o úplné základy nebo specifické problémy, na které norma nemá odpověď.
Naleznete zde i rady a tipy, jaké aktivity můžete se studenty dělat v lekcích informačního vzdělávání i jak si celou lekci připravit či kde hledat inspiraci. V neposlední řadě Vás čekají i novinky ohledně produktů společnosti Citace.com - citačního manažeru Citace PRO, Pablikada a generátoru citací.
Historie a vývoj Citace.com Začátky a vznik projektu V roce 2004 panovala v Česku nejednotnost ohledně správného používání normy ČSN ISO 690 pro citování zdrojů, což způsobovalo zmatky při tvorbě citací. Ačkoli existovaly zahraniční citační nástroje, studenti potřebovali jednoduchý nástroj, který by automaticky generoval citace.
Letošní podzim se nese ve znamení oslav! Je to přesně 20 let, kdy vznikl náš první generátor citací. Za myšlenkou stál Martin Krčál a Blanka Farkašová. Tato myšlenka se za 20 let změnila z obyčejného studentského projektu na obchodní společnost, která nezůstala jen u provozování samotného generátoru...
V novém příspěvku Vám představím můj oblíbený nástroj Perplexity. Jde o chatbot, který využívá umělou inteligenci. Chcete vědět, jak jej lze využít v knihovnách nebo pro svou osobní potřebu? Pak je tento článek pro Vás.
Pátý ročník oblíbené citační konference CitaKon se již chystá. Na webu konference CitaKon již přibývají informace o řečnících na konferenci i workshopech.
Zlěpšete své citování a správu citací s našimi vzdělávacími kurzy! Novinkou letošního podzimu v našem vzdělávacím portfoliu jsou individuální online kurzy.
S novým akademickým rokem spouštíme i zbrusu novou verzi doplňku do Wordu. Tento nový doplněk ocení především uživatelé "MACů", protože doplněk funguje v Office Word jak na operačním systému Windows, tak i v iOS.
Umělá inteligence je v současné době "velké" téma a různé aplikace a programy ji již využívají. Jedním z hojně skloňovaných nástrojů je ChatGPT. "ChatGPT je zkratka pro "Chat Generative Pre-trained Transformer".
A je to tady! Ve všech našich citačních produktech, tedy citačním manažeru Citace PRO (Plus i Free), generátoru a Citacích v katalogu je od tohoto týdne dostupná nová verze normy ČSN ISO 690:2022 jako výchozí citační styl.
Krásné září! Začátek akademického roku se kvapem blíží a s ním se opět rozjíždí i citační blog. V tomto akademickém roce bude dosti témat, na které se můžete těšit. Dokončíme příspěvky tématicky zaměřené na APA styl, novinky v citačním manažeru, ale především Vám představíme detailnější informace k nové citační normě ČSN ISO 690:2022.
Krásné léto všem. I přes letní pauzu se Vám opět hlásíme s novinkami v manažeru. Od 4. srpna 2023 je v citačním manažeru Citace PRO Plus k dispozici nový citační styl ČSN ISO 690:2022 - autor, datum. Další způsoby odkazování budou v průběhu srpna do manažeru přibývat.
Ačkoli je léto a čas prázdnin, tak je to pro spoustu z Vás čas příprav na nový akademický rok. Letos jsou přípravy náročnější, protože vyšla nová citační norma, kterou akademické prostředí postupně přijímá k psaní akademických prací. I my v Citace.com Vám přípravy chceme ulehčit a již začátkem srpna se můžete těšit nové citační styly v manažeru a generátoru a stejně tak i výklad normy. Více níže v tiskové zprávě.
Vážení čtenáři blogu a příznivci společnosti Citace.com, školní i akademický rok tento týden definitivně končí a začíná čas dovolených a prázdnin. Přejeme Vám krásné a prosluněné léto plné neobyčejných zážitků a čas na načerpání nové energie.
Abychom se při citování vyhnuli plagiátorství, je třeba uvést všechny použité zdroje, a to nejen v seznamu použité literatury, ale také přímo v textu. V textu odkazujeme na použitý zdroj vždy, když když použijeme cizí myšlenku, text, obrázek, tabulku... atd. Nezáleží na tom, zda pouze parafrázujeme nebo přebíráme informaci doslovně.
V dnešním příspěvku navážeme na předchozí příspěvky zaměřené na citování podle citačního stylu APA. V tomto příspěvku shrneme pravidla pro zápis dat v bibliografických citacích.
Ve čtvrtek proběhne prakticky zaměřený seminář na práci s odbornou databází Pablikado. Součástí semináře budou také tipy a rady pro správné citování.
Od letošního května si v databázi Pablikado nově můžete přečíst odborné články časopisu Slévárenské listy. Tento časopis je přístupný v rámci Technické kolekce a Univerzální kolekce.
Pozor! Pozor! Pokud jste ještě váhali s přihlášením na CitaKon, tak máte poslední možnost.
Již v minulém příspěvku bylo řečeno, že letošní ročník konference CitaKon je nově dvoudenní. Dnes si představíme letošní novinku, tedy první den plný prakticky zaměřených workshopů. V úterý 28. března proběhnout dva paralelní bloky workshopů. První blok je tématicky zaměřený na Licence a predátorské časopisy, druhý blok pak na Mediální gramotnost.
A je to tady! Už také vyhlížíte jaro? A nezapomněli jste, že s příchodem jarních dní je spojená citační akce roku konference CitaKon 2023? A víte kdy a kde letos bude? Vše se dozvíte v následujících řádcích!
Dalším stěžejním údajem pro bibliografickou citaci je názvový údaj. Citovaný zdroj může mít jeden nebo dva názvy. Dokumenty, které citujeme jako celek (kniha, diplomky, disertace, šedá literatura, filmy apod.), mají jeden stěžejní název. V případě, že citujeme část dokumentu (článek, příspěvek na webu apod.), tak je potřeba uvést jak název citované části, tak i celého zdrojového dokumentu.
Autor je v APA povinný údaj. Může se jednat jak o osobu nebo osoby, tak i instituce či různé vládní i nevládní organizace. Napříč druhy citovaných dokumentů, může mít autor různou roli (př. editor, režisér apod.), která je pak v citaci uvedena.
Dnešním příspěvkem zahájíme sérii blogových příspěvků týkajících se citačního stylu APA - 7th edition. Tento citační styl je již více než rok nastaven jako výchozí APA styl v citačním manažeru Citace PRO Plus. Dříve používaný styl APA - 6th edition je i nadále v manažeru dostupný a naleznete jej v "dalších stylech".
Na začátku listopadu vydal Český normalizační institut novou verzi citační normy ČSN ISO 690, která je v českém knihovnickém prostředí velmi dobře známa a je velmi často požadována českými vysokými školami k citování ve vysokoškolských kvalifikačních pracích.
V předchozích příspěvcích (pro Česko a pro Slovensko) jsme Vás již informovali o nabídce kurzů informačního a mediálního vzdělávání, kterou chystáme na příští rok. Tyto semináře jsou určeny jak pro knihovníky, kteří se o nabízených tématech chtějí dozvědět něco nového, ale také pro ty, kteří tato témata chtějí dále učit své čtenáře
Tak ako od svojho vzniku existuje citačný manažér Citace PRO s možnosťou voľby českého aj slovenského jazyka, rovnako aj medzi členmi nášho tímu nechýba zastúpenie zo Slovenska. Mojou úlohou v tíme je nielen komunikovať so slovenskými inštitúciami a partnermi, ale aj sledovať vývoj a potreby v oblasti vzdelávania. Neuniklo mojej pozornosti, že téma informačnej a mediálnej gramotnosti a informačného vzdelávania v tomto roku na Slovensku znovu rezonovala [1] a objavila sa aj v programe našej konferencie Citakon 2022.
V minulém příspěvku jsme si shrnuli, jak je celoživotní vzdělávání v dnešní době neodmyslitelnou součástí života nejen knihovníků. V současné době nalézáme široké spektrum kurzů, seminářů a dalšího vzdělávání, které nás - knihovníky - posunou zase o kousek vpřed v našich znalostech a dovednostech, které pak můžeme předat našim čtenářům.
S pojmem Informační vzdělávání a informační gramotnost se my knihovníci setkáváme docela často, a tak to pro nás není nové „buzzwords“. Naopak, všichni, co pracujeme s informacemi, získáváme je z mnoha zdrojů, třídíme je a následně se je snažíme správně anotovat anebo citovat, víme, že tato práce je součástí informační gramotnosti. Co je ale důležité si připomínat – informační gramotnost není jednou provždy nabytá schopnost, ani jednorázová záležitost. Jedná se o součást celoživotního vzdělávání, jak správně upozorňují autoři hesla na portálu Wikisofia [1].
V červnu letošního roku jsme mezi odběrateli našeho newsletteru vyhlásili soutěž, v níž výherce mohl vyhrát novou Citační příručku Martina Krčála. Soutěžní otázka zněla:
Nový školní i akademický rok začal už na všech školách a i my opět po pauze rozjíždíme citační blog!
Legislativní dokumenty jsou jedním ze specifických typů dokumentů, které s normou ČSN ISO 690 tak úplně nekamarádí. Norma již v úvodu říká, že ji nelze použít kromě jiného při citování legislativních dokumentů. Zaběhnutá praxe v českém prostředí však tak striktní není a je vytvořena obecně uznávaná struktura pro jejich citování, která vychází ze struktury citací příspěvků v periodiku.
V dnešním příspěvku vám přinášíme přepis rozhovoru s Jánem Markošem, který připravila naše kolegyně Henrieta Gábrišová. Nabízíme tak pohled na zapojení kritického myšlení do současného vzdělávání, ale i ochutnávku toho, na co se můžete těšit v příspěvku Jána Markoše na letošním CitaKonu, který proběhne 6. dubna 2022 v Knihovně Jiřího Mahena v Brně.
CitaKon 2022 se blíží. Neuvěřitelné se stalo skutečností a přípravy na letošní ročník CitaKonu vrcholí. Již 6. dubna 2022 se těšíme na setkání s Vámi v Knihovně Jiřího Mahena v Brně. A na co se letos můžete těšit?
Dnes si ukážeme, jak je možné získat účet Citace PRO Plus, pokud už využíváte Free účet. Mnoho institucí předplácí pro své čtenáře, studenty, zaměstnance Citace PRO Plus. Pokud jste členy takovéto instituce, tak není nic jednoduššího než se přes svůj mail zaregistrovat u instituce, jíž jste členem. Každá instituce má jiné podmínky přístupu, proto se nebojte v knihovně zeptat, jak Plus účet získat. V případě potřeby můžete napsat i na mail podpora(a)citace.com. Pokud vaše knihovna přístup k Plus účtu pro své čtenáře nepředplácí a ani to nemá v plánu (tuto informaci taky obdržíte v knihovně :-) ), tak si můžete přístup zakoupit sami, a to na různě dlouhou dobu - měsíc, semestr, rok.
V novém roce jsme v našem týmu přivítali nového kolegu Lukáše Konečného, se kterým se v následujících měsících budete moci setkat během školení citační problematiky. A co o sobě prozradil sám Lukáš se dočtete v dnešním příspěvku.
Přinášíme Vám první důležité novinky k letošnímu CitaKonu.
Mezi nakladatelské údaje se řadí místo, vydavatel a rok vydání. Všechno to jsou povinné údaje, u nichž se můžeme setkat s velkým ALE. Ne u všech typů dokumentů, např. periodika, webovky apod., jsou to stěžejní údaje, a proto je není nutné uvádět.
V posledním příspěvku týkajícím se odkazování pomocí poznámek pod čarou si ukážeme možnost zápisu odkazů, který doporučuje norma ČSN ISO 690. V předchozích příspěvcích jsme si ukázali dvě možnosti, a to zápis celých bibliografických citací a také zápis zkrácených citací.
Dnešní příspěvek je určen především těm, kteří píší svoji práci v TeX-editorech.
V minulém příspěvku o údajích, které se zapisují navíc u elektronických zdrojů, jsme si představili nepovinný údaj požadavky na systém. v dnešním příspěvku si přiblížíme povinné údaje, které u elektronických dokumentů musíme zapsat vždy.
Citujete více článků z jednoho časopisu nebo více příspěvků z jednoho sborníku? Ano? Tak to můžete využít funkci Části, která se nachází v manažeru Citace PRO v dolním menu u každé citace.
Je po letních prázdninách a brzy začíná nový akademický rok. V tomto příspěvku přinášíme tip k informačnímu vzdělávání. Jedná se o připomenutí různých citačních pojmů, jejich anglický ekvivalent a definici, které můžete představit svým studentům během lekcí informačního vzdělávání. Během lekcí pojmy můžete vysvětlit třeba pomocí Cixesa, které jsme Vám představili již dříve, připomenout si jej můžete v tomto příspěvku.
V minulém příspěvku o odkazování v textu pomocí Poznámek pod čarou jsme si představili způsob, kdy se do poznámky pod čarou zapisuje celá bibliografická citace obdobně jako se zapisuje do seznamu použité literatury. V dnešním příspěvku si představíme další možnost zápisu odkazů do poznámek pod čarou, a to tzv. zkrácené citace. V tomto případě se uvádí pouze příjmení a jméno autora, název dokumentu, citovaná strany.
po letní pauze se opět hlásíme s citačními příspěvky. Ani o letošních prázdninách jsme nezaháleli a na podzim Vám představíme několik novinek týkajících se manažeru Citace PRO a české odborné databáze Pablikado.
Vážení čtenáři blogu a příznivci společnosti Citace.com, již tento týden začínají prázdniny a čas dovolených. Přejeme Vám krásné a poklidné léto plné odpočinku a dobré nálady.
Norma ČSN ISO 690 oproti předchozí verzi zjednodušila citování elektronických dokumentů. Bibliografické citace tištěných dokumentů a jejich elektronických ekvivalentů jsou v podstatě shodné.
Dnes si představíme třetí várku novinek, které pro Vás máme připravené v Pablikadu. V Přírodovědné kolekci (a také v Univerzální kolekci) jsou nově tyto časopisy z oboru lékařství a ošetřovatelství:
V tomto příspěvku se zaměříme na samotné číslování dokumentů a některé konkrétní případy číslování. Jak už bylo zmíněno v předchozím příspěvku o stránkování a číslování, tak při tvorbě bibliografických citací lze vybrat ze dvou možností zápisu, a to plný zápis se zkratkami, nebo zkrácený zápis bez zkratek.
Dnes si představíme další novinky, které na Vás v průběhu letošního jara čekají v Pablikadu. V Přírodovědné kolekci (a také v Univerzální kolekci) jsou nově tyto časopisy z oboru lékařství a ošetřovatelství
V dnešním příspěvku se opět zaměříme na zápis údajů v bibliografických citacích vytvořených podle ČSN ISO 690, a to na číslování a stránkování.
V minulém příspěvku o odkazování pomocí poznámek pod čarou bylo řečeno, že možností, jak zapisovat odkazy v poznámkách je několik. Dnešní ukázka bude o tom nejjednodušším způsobu a tím je uvedení v poznámce pod čarou celou bibliografickou citaci.
Sekundární odpovědnost, či jinak řečeno vedlejší tvůrce/tvůrci, je dle ČSN ISO 690 nepovinný údaj. Jedná se o osoby nebo korporace, které se na tvorbě dokumentu spolupodíleli, ale nejsou hlavními tvůrci.
Další ze tří způsobů odkazování v textu jsou poznámky pod čarou. Díky benevolentnosti normy už nabízí řadu způsobů, jak je v textu zapsat. V tomto a následujících příspěvcích si ukážeme, jaký je normou doporučený zápis a jaké se nejčastěji objevují v praxi.
Samostatný pořad už víme, jak se cituje, ale jako i u jiných dokumentů můžeme potřebovat citovat jen část. U pořadů se může jednat o jednu konkrétní zprávu v rámci celé zpravodajské relace, nebo jeden z rozhovorů v publicistickém pořadu apod. V bibliografické citaci uvádíme primární odpovědnost a tou je např. u rozhovoru myšlena osoba, se kterou je rozhovor veden, jinak se tento údaj často vynechává.
V dnešním příspěvku se podíváme na citační dotaz z podpory, který se týká údaje o vydavateli webu. Hned pro začátek si jen zopakujeme poučku, pokud je autor webu a vydavatel shodný, zapisuje se pouze na pozici vydavatele (a jako autor se vynechává). Je to praktické především u webů, kde je autor, název i vydavatel shodný. A nyní k dotazu
Dnes si představíme novinky, které na Vás od začátku letošního roku čekají v Pablikadu. V Přírodovědné kolekci (a také v Univerzální kolekci) jsou nově tyto časopisy
Tento příspěvek slouží jako rozcestník k jednotlivým příspěvkům, které se týkají odkazování pomocí harvardu:
Na závěr série o odkazování pomocí harvardu je tu praktická ukázka, jak odkazovat v textu a jak vypadá seznam použité literatury.
V tomto příspěvku se zaměříme na zodpovězení otázky, kam v textu zapsat odkaz.
V předchozích letech jsme se touto dobou pilně připravovali na konferenci CitaKon, kde setkávala především knihovnická komunita se zájmem o citování. Loňský ročník jsme kvůli covidovým vládním nařízením museli na poslední chvíli zrušit.
Mezi méně časté typy dokumentů se mohou řadit různé audio dokumenty, tedy hudební CD a DVD, vlastní (nezveřejněná) videa audio knihy, rozhovory zaznamenané na diktafon nebo mobil apod. Do poznámky na konec citace je možné uvést doplňující údaje, které by mohly zajímat vaše čtenáře a zároveň by měly mít souvislost s vaším texte, ve které audio dokument citujete. Může se jednat např. o seznam skladeb apod.
Bibliografické citace v seznamu použité literatury mají mírně odlišný tvar oproti bibliografickým citacím dalších způsobů odkazování. Datum vydání se zapisuje rovnou autora, nikoli až v nakladatelskými údaji.
Minulý týden, jsme vám představili novou obchodní zástupkyni pro Slovensko, tento týden vám představíme novou kolegyni, se kterou se více budou setkávat naši zákazníci a příznivci v Česku. Kousek níže naleznete představení Kateřiny Krčálové Konečné.
Loňský rok byl v mnoha věcech přelomový a nový. Stejně tak tomu je i u nás, protože v loňském roce odešla naše dlouholetá kolegyně Zuzka Teplíková užívat si mateřských radostí i starostí. Na její místo obchodního zástupce nastoupily dvě nové kolegyně. Pro Slovensko Henrieta Gábrišová a pro Českou republiku pak Kateřina Krčálová Konečná. V dnešním příspěvku Vám Henrietu blíže představíme.
Dnešní příspěvek je další ze série o odkazování pomocí harvardu. Jak již bylo zmíněno v předchozím příspěvku, tak v případě, že není v díle uveden autor, zapisuje se název díla.
Jak bylo napsáno v minulém příspěvku, tak dnes si představíme detailněji nové sdílení složek. Možnost sdílení složek naleznete v pravém horním menu v každé Vámi vytvořené složce.
Před pár dny jsme vstoupili do nového roku 2021 a hned na úvod Vám chceme představit novinky ze společnosti Citace.com.
Krásné Vánoce a vše dobré v novém roce!
V normě ČSN ISO 690 je způsob odkazování harvadem popsán velmi spoře, proto si v tomto příspěvku představíme možná řešení problematických situací.
Jedním z dokumentů, na které citační manažery příliš nemyslí, jsou i samostatné pořady vysílané v televizi či rádiu. Může se jednat o různé jednorázové, ale i pravidelné pořady jakéhokoli žánru.
Dalším způsobem odkazování je způsob autor-datum neboli harvard. Zde jsou základní pravidla o tomto způsobu odkazování.
Primární odpovědnost je majitel nebo žadatel patentu, poté následuje název patentu, název nebo kód země a oficiální označení řady, ve které je patent číslován (stačí uvést patentové pořadové číslo. Jako doplňující informace mezi název a oficiální označení lze uvést další informace, a to jméno vynálezce, klasifikační znaky, datum přihlášky po zkratce „Přihl.:“
V dnešním příspěvku navážeme na předchozí o citování v textu pomocí číselných odkazů. Tentokrát si však ukážeme odkazování přímo v textu včetně seznamu použité literatury.
Forma odkazování pomocí číselných odkazů, můžete se setkat i s názvem Vancouver style, je asi nejjednodušší, protože každý odkaz obdrží své číslo, pod kterým ho nalezneme v seznamu použité literatury. Není tedy potřeba se zabývat, jak má vypadat odkaz.
Metodou citace je označován způsob odkazování v textu,
Citace citace se někdy označuje jako sekundární citace. Jedná se o případy, kdy citujete již citované. Je lepší se sekundární citaci vyhnout a dohledat primární zdroj a zpracovat jej vlastním způsobem. Nikdy si nemůžete být jistí, zda autor nepřekroutil či nevytrhl z kontextu původní zdroj.
Pablikado je stále se rozrůstající databáze českým a slovenských odborných zdrojů, která jako přidanou hodnotou k webu Pablikado nabízí i stejnojmennou aplikaci pro mobilní zařízení. Díky ní si uživatelé mohou dokumenty nejen číst, ale dělat si do něj poznámky, kreslit, podtrhávat, zvýrazňovat atd.
Od léta je v databázi Pablikado k dispozici nový český environmentálně-kulturní časopis časopis VERONICA, který vydává základní organizace Českého svazu ochránců přírody Veronica. Časopis vychází čtvrtletně a v jeho obsahu naleznete:
Vážení čtenáři našeho blogu, opět je tu podzim a s ním se blíží i začátek nového akademického roku. Po letní pauze se opět můžete těšit nové příspěvky ze světa citací a novinek z Citace.com.
Vážení čtenáři blogu a příznivci naší společnosti, opět po roce nastalo léto a s ním čas dovolených.
Obdobně jako samostatný pořad se cituje i seriálový pořad, tedy seriály, sitcomy, telenovely :-) apod. Navíc se však uvádí číslo řady a dílu včetně názvu dílu. Pokud je pořad dostupný v online archivu televizní stanice, která jej vysílala, je možné uvést i URL adresu v poli dostupnost.
Hudebniny, tedy hudební partitury, jsou dalším druhem specifických dokumentů, které nejsou běžně citovány. V bibliografických citacích hudebních partitur se jako hlavní tvůrce uvádí skladatel, a to i v případě, kdy je libretistovi přiznáno rovnocenné postavení. Libretista se pak uvádí za názvem jako další tvůrce (tedy v sekundární odpovědnosti).
Grafické dílo, které je součástí jiného díla, se cituje jako příspěvek. Nejčastěji se bude nejspíš jednat o reprodukci z knihy nebo ještě spíše o obrázek stažený z webu. V případě obrázku staženého z webu může nastat problém s nedostupností údajů, především místa a vydavatele. Datum vydání můžeme zjistit buď ze stránky, kde je obrázek vystaven, nebo ve vlastnostech obrázku (klikneme pravým tlačítkem na obrázek a zvolíme možnost vlastnosti). V případě, že vyhledáme obrázek na Googlu nebo Seznamu, tak je třeba přejít na web, odkud je obrázek zaindexovaný a z tohoto webu i přebíráme URL adresu do dostupnosti.
Používáte manažer čím dál více a složka Všechny citace se vám zdá čím dál méně přehledná? Řešení je využití složek, kam si citace roztřídíte. Vytvořit složku je jednoduché, kliknete v levé nabídce na pole Vytvořit a zvolíte první položku Složka.
Mapy mohou být samozřejmě i součástí jiných dokumentů a pak se citují jako příspěvky v tomto dokumentu - můžeme je nalézt v knihách, časopisech, na internetu atd. a dle toho, v jakém druhu dokumentu se mapa nachází, pak zvolit i správnou podobu bibliografické citace. U mapy uvádíme povinně tvůrce, název a měřítko v hranatých závorkách, pokud není součástí názvu mapy. V bibliografické citaci zdrojového dokumentu pak uvádíme i stranu či rozsah stran, kde se mapa nachází.
Pod tímto specifickým druhem dokumentu si možná nic moc konkrétního nepředstavíte, navíc různé interpretace normy a jednotlivý autoři ho nazývají různě. Mně osobně se nejvíc líbí označení firemní literatura. Do této kategorie totiž spadá všemožná, často institucemi vydávaná, literatura jako jsou výroční zprávy, letáky, interní postupy, návody pro práci se zařízením (třeba tiskárnou v knihovně), brožury, produktové katalogy, ceníky…
Na konci března jsme představili Studijní kolekci, kterou jsme připravili pro studenty. Většina univerzitních knihoven je stále uzavřena, proto jsme se rozhodli prodloužit přístup ke Studijní kolekci.
Především v technických oborech není výjimkou, že je potřeba ocitovat nějaký počítačový program. K tomu použijeme následují vzor. Podle tohoto vzoru lze také citovat různé aplikace, ať už mobilní či počítačové, hry, operační systémy apod.
Dnes se po dlouhé době podíváme na dotaz z citační poradny, protože norma ČSN ISO 690 v některých případech mlčí a ani nenapoví. Méně tradiční dokument, na který se v tomto příspěvku zaměříme se jmenuje mrtvá matrika. Mrtvé matriky jsou postupně zveřejňovány v digitální podobě archivy, ve kterých jsou uloženy. Jsou to velmi zajímavé zdroje informací třeba pro historiky nebo genealogy.
Častým dotazem je, jak citovat obrázky. Obrázky, které ve své práci použijeme, nemusí být pouze fotky či ikony stažené na internetu, ale za grafickým dílem se skrývají klasické obrazy, fotografie, litiny, rytiny, sochy atd. Pokud je citujeme samotný originál díla nebo jeho reprodukci, tak použijeme obecnou strukturu bibliografické citace grafického díla. Pokud ovšem popisujeme či použijeme do své práce dílo nebo jeho reprodukci z jiného zdroje (knihy, stáhneme z internetu apod.), cituje se jako příspěvek v tomto zdroji. V tomto příspěvku si ukážeme jak citovat samotné grafické dílo a příspěvku se budeme věnovat příště.
Hlavní funkcí manažeru je tvorba a správa citací. Ačkoli se může úkol vytvořit citaci zdát banální, tak vězte, že způsobů, jak vytvořit citaci, je několik.
Vzhledem ke stávající situaci, která se dotýká nás všech, jsme se rozhodli studentům ulehčit přístup ke studijním materiálům, které jsou v době uzavření knihoven "nedostatkové zboží". Vytvořili jsme Studijní kolekci v rámci naší online databáze odborných zdrojů Pablikado. Tato kolekce je k dispozici zdarma všem uživatelům institucí, které mají předplacený citační manažer Citace PRO Plus.
Vážení účastníci konference CitaKon a také příznivci naší společnosti, je nám to velmi líto, ale z důvodu nařízení Bezpečnostní rady státu jsme nuceni konferenci CitaKon zrušit.
Ústní sdělení je jeden z typů dokumentů, které norma neřeší. Pokud bych se podívali do pravidel různých citačních stylů, tak některé přímo zakazují takovýto zdroj v odborné práci použít z důvodu jeho neověřitelnosti a nedohledatelnosti. Norma ČSN ISO 690 ho výslovně nezakazuje, a proto je možné použít následující strukturu, či si ji podle potřeb volně upravit.
V dnešním příspěvku si představíme a vysvětlíme další druhy plagiátorství a navážeme tak na předchozí příspěvek. Vylepšování literatury Jak už název napovídá, autor při psaní doplní seznam použité literatury o díla renomovaných autorů a zkrácené citace rozmístí různě do textu. Tento druh plagiátorství poukazuje na nízkou kvalitu práce a neschopnost autora pracovat s odbornou literaturou.
Jednou z výhod manažeru Citace PRO Plus jsou doplňky, ať už doplněk do Wordu, nebo doplněk do prohlížeče. Dnes si ukážeme, co doplněk do prohlížeče umí, jak funguje a jak jej získat.
Informace získané e-mailem jsou v podstatě soukromou korespondencí, ke které nemají ostatní uživatelé přístup, proto je dobré e-mail, stejně jako osobní sdělení, jako zdroj informací pro odbornou práci využívat co nejméně. Pokud už je potřeba tento druh dokumentu využít, je vhodné o tom informovat člověka, kterého citujete a mít od něj souhlas. Norma ČSN ISO 690 strukturu citace přímo nedefinuje, takže se můžete setkat s různými obecnými strukturami a vzory pro citování e-mailu. Za mě je dobré při citování držet se zásady, že bibliografická citace má zdroj identifikovat, ale zbytečně nezahlcovat čtenáře zbytečnými informacemi, proto používám tuto obecnou strukturu.
Rok se s rokem sešel a jako předchozí dvě jara, tak i letos se bude konat citační konference CitaKon.
Druhy plagiátorství Po kratší odmlce od citování a zásobě informací od o novinkách v Citace.com se dnes podíváme opět na plagiátorství. Přece jen zkouškové se blíží ke konci a za chvíli začne nový semestr s novými seminárkami a finišováním diplomek. Jak už vás asi napadlo, není plagiátorství jako plagiátorství. Existují různé způsoby, jak nevhodně zacházet z cizími myšlenkami, a že některé prohřešky jsou závažnější a některé méně závažné.
Jak jsme již informovali v minulém příspěvku, tak databáze Pablikado byla rozdělena do několika kolekcí. Ode dneška v nich naleznete nové časopisy a další budou přístupné začátkem února.
Citace v katalogu je služba, kterou možná mnozí z vás znají a využívají navzdory tomu, že není často nijak výrazně propagovaná. Je to naše drobná služba, kterou mají k dispozici všichni předplatitelé manažeru Citace PRO Plus, ale také mnohé knihovny napříč republikou. Tato docela nenápadná služba je však velmi užitečná a je škoda ji nevyužívat či více nenabízet uživatelům.
Vážení citační nadšenci, v novém roce 2020 vám přeji vše dobré a mnoho úspěchů jak v pracovním, tak v pracovním životě. Hned na úvod nového roku vám chci představit jednu z novinek, které jsme pro vás připravili.
V minulém příspěvku o autorství jsem ukazovala zápis běžných občanských jmen autorů. V úvodu jsem zmiňovala, že ne vždy je autorem fyzická osoba. V tomto příspěvku se podíváme na další možnosti.
V dnešním příspěvku si ukážeme novou funkci doplňku do Wordu Vložit citát. Je to velmi užitečná funkce, která usnadní vám usnadní práci s výpisky a přímými citacemi z citovaných dokumentů. Jak to celé funguje? Začneme od začátku.
Dnešní příspěvek navazuje na příspěvek týkající se uvádění názvu dokumentu. Název dokumentu je povinný údaj, ale lze uvést další názvy, a to podnázev, souběžný název, popř. doplnit chybějící název apod. Dnes si tedy ukážeme různé možnosti, jak na to.
Autor, tvůrce nebo údaje o odpovědnosti se z pohledu citování dělí na primární a sekundární odpovědnost. Rozdíl je jednoduchý - primární odpovědnost je povinný údaj a zapisujeme sem jméno osoby, osob nebo korporace, která dokument vytvořila. Do sekundární odpovědnosti pak zapisuje tzv. vedlejší tvůrce, kteří se na vzniku díla taktéž podíleli, ale při jeho tvorbě nehráli prim. Jedná se nejčastěji o překladatele, ilustrátory, fotografy, editory apod.
V dnešním wordovském příspěvku si ukážeme jeho dvě hlavní funkce, a to vkládání příspěvků a generování seznamu použité literatury.
Citační manažer Citace PRO se dělí na dvě verze - základní Free a pokročilou Plus. Free verze nabízí základní funkce, zatímco Plus verze nabízí další možnosti, které oceníte především při psaní odborných prací.
Dnes nás čeká další díl ze série povinné údaje, kdy si dnes představíme název. Název uvádíme ve stejném tvaru, v jakém se vyskytuje v citovaném dokumentu. Název a podnázev celého díla se vždy zapisuje kurzívou, zatímco alternativní název, název části, článku nebo příspěvku se zapisuje běžným písmem.
V předchozím příspěvku o Wordu jste se dozvěděli, jak jej nainstalovat a přihlásit se, popř. jak vyřešit možné problémy. V dnešním příspěvku si popíšeme rozhraní a funkce, které doplněk nabízí. Popis rozhraní je vytvořený ve verzi 4.0.2, která nabízí novou funkci vkládání citátů.
Norma ČSN ISO 690 umožňuje citovat všechny možné druhy dokumentů a upravuje jejich podobu. Jsou však typy dokumentů, u kterých vzorový příklad neudává a jedním z nich je právě divadelní inscenace. Dnešní příspěvek je tedy návod, jak je možné inscenaci, hru, operu... citovat.
Po velmi žádané knize Nauč(te) se citovat jsme pro Vás připravili novou knihu Knihovnické fondy, procesy a služby. Tato kniha je první ze čtyř částí a věnuje se jak už název napovídá knihovnickým fondům, procesům a službám.
Doplněk do Wordu je dostupný všem uživatelům citačního manažeru Citace PRO Plus. Vyzkoušet jej samozřejmě také lze ve Free účtu po spuštění 7 denní zkušební doby. Doplněk funguje ve Wordu 2013 a Office 365 a vyšší a pouze na OS Windows 10 a vyšší.
Citování čehokoli na webu se z počátku jeví jako velmi jednoduchá záležitost, přecejenom jsme na internetu každý den a informace z něj čerpáme neustále. Při tvorbě citací však nastává problém, a to nejenom určit, co za bibliografické údaje do citace použít, ale především správně určit druh dokumentu. Začneme jednoduchým dělením webového sídla, webové stránky a příspěvku na webu. Odpověď na velmi častý dotaz Stáhla jsem si na netu PDF, jak ho mám citovat? si ukážeme odpověď v některém z dalších příspěvků.
Se startem semestru přichází i období příprav citačních lekcí a informačního vzdělávání. Při citačních lekcích si často klademe otázku, jakou úroveň znalostí studenti mají. Hra Pravda nebo lež je skvělá aktivita pro počáteční prolomení ledů u studentů a také získání informací o tom, co o problematice ví.
Je tu začátek nového semestru a s ním skvělá novinka pro uživatele citačního manažeru Citace PRO Plus. Ti, kdo se na jaře zúčastnili naší konference CitaKon 2019, již asi tuší. Máme pro Vás totiž super novinku, a to novou verzi doplňku do Wordu!
Vážení čtenáři našeho blogu, po letní odmlce (i když jsem slíbila, že občas něco napíšu), jsem tu zpět.
V dnešním příspěvku se dozvíte, co nového na vás čeká v databázi Pablikado.
V předchozím příspěvku o názvosloví jsme se seznámili s těmi úplně nejzákladnějšími pojmy, které by měl znát každý, kdo už někdy citoval nebo to má v plánu. Bibliografické citace a odkazy netvoříme podle toho, jak nás zrovna napadne, ale vždy se řídíme pravidly pro jejich tvorbu. Tato pravidla určuje citační styl, podle kterého citujeme. Citačních stylů existuje několik tisíc - některé jsou univerzální, jiné zaměřené na určitý obor, jiné se používají pouze v rámci jednoho časopisu. Pravidla citačního stylu nám říkají, jaké údaje v bibliografické citaci jsou povinné, jakým způsobem je zapisovat a oddělovat je od sebe. Jak vytvořit seznam použitých zdrojů či jakou metodu citace použít. Metoda citace je způsob, jakým odkazujeme v textu na bibliografické citace - může se jednat o poznámky pod čarou, číselné odkazy nebo harvardský (autor-datum) systém. Jednotlivé metody citace si rozebereme později samostatně.
Mnohem častěji než celý sborník se v praxi citují jednotlivé příspěvky. Bibliografická citace začíná autorem či autory příspěvku, poté následuje název příspěvku, který zapisujeme normálním písmem, nikoli kurzívou, a následuje předložka "In:", po které následuje celá bibliografická citace sborníku. V bibliografické citaci příspěvku do sborníku je povinným údajem rozsah stran příspěvku, celkový počet stran celého sborníku je nepovinný údaj a není ho tedy nutné zapisovat.
Jak už název napovídá, jedná se o různé mapy, plány, atlasy apod. Citují se obdobně jako monografie, navíc se uvádí i měřítko v hranatých závorkách přímo za název. V případě, že je měřítko uvedeno už v názvu dokumentu, tak tento údaj zapsaný v hranatých závorkách znovu nezapisujeme. Za tvůrce, tedy primární odpovědnost, je u map považován i sestavitel, editor, kreslič apod. Norma říká, že “jméno fyzické osoby, o které je známu, že je hlavním tvůrcem mapy. by mělo být citováno” (ČSN ISO 690, 2011). Dalším údajem typickým pro mapy je i název edice, kterou je povinné v bibliografické citaci uvádět.
Konec akademického roku se blíží a s ním i odevzdávání závěrečných prací. Na vysokých školách se jedná především o bakalářky a diplomky, ale na středních se může jednat o různé ročníkové či maturitní práce. Dnes si ukážeme, jak je správně citovat. Mezi kvalifikační práce se řadí nejenom bakalářské a diplomové práce, ale dizertační a habilitační práce či seminární práce a školní projekty.
V tomto příspěvku se seznámíme s úplně základní citačním názvoslovím, které by měl znát každý, kdo chce psát nějakou odbornou práci. Pokud citování vyučujete v rámci informačního vzdělávání, bude to pro vás opakování, které můžete brát jako inspiraci, co vše by měli vaši studenti znát po citační lekci.
Příspěvek v monografii není často využívaný druh dokumentů. Využívá se především v případě, kdy knihu sice napíše jeden autor, ale jednu kapitolu v této knize napíše někdo jiný. Celá citace pak vypadá jako citace monografie nebo e-monografie, pouze na začátku je uveden autor příspěvku a název příspěvku, který je zapsán běžným písmem (nikoli kurzívou - jedná se o název části).
Tištěné i elektronické sborníky mají velmi podobnou bibliografickou citaci jako monografie. Zásadní rozdíl je v poli primární odpovědnost, kdy u monografie se zapisuje autor, zatímco u sborníku jím je editor. Sborník je soubor příspěvků několika různých autorů, které sestavil do sborníku editor či editoři.
Častý dotaz studentů je, jak citovat článek na iDnes, Novinkách, Timesech a obdobných stránkách, které mají zpravodajský charakter. Jako příklad si vezměme iDnes. Tento web je zpravodajský server, který provozuje Mafra a zveřejňuje na něm mimojiné i články, které se objevily v tištěných novinách MF Dnes a jeho přílohách. Nejedná se tedy o elektronickou verzi tištěných novin, ale zpravodajský server, kde články vycházejí nezávisle na tištěné verzi, proto je citujeme jako příspěvek na webu. U příspěvku je také potřeba uvádět celé datum a čas zveřejnění, vč. času aktualizace, protože tyto příspěvky bývají během dne často aktualizovány o nové informace (především u zpráv typu sledujeme online).
Letos již podruhé přinášíme dobré zprávy z naší databáze Pablikado. Máme pro vás opět nový časopis, který je možné číst online či offline ve svém mobilním zařízení s Androidem. Naši nabídku jsme rozšířili o odborný recenzovaný časopis E-PSYCHOLOGIE. Časopis je dostupný i s archivem do roku 2016. V tomto periodiku naleznete články z výzkumu a praxe, přehledové a metodické studie, zprávy z odborných akcí a recenze knih, a to v češtině, slovenštině a v angličtině.
Minulý týden žádný příspěvek nepřibyl, protože jsme pro vás připravovali naši konferenci Citakon 2019.
Tištěné i elektronické články se citují stejně, elektronické pouze obsahují některé údaje navíc, jak už jsem zmiňovala v předchozím příspěvku. U e-periodik se zastavím u identifikátoru. Mnoho časopisů vychází zároveň v tištěné i elektronické podobě a mohou tedy mít dvojí ISSN, takže je potřeba vždy rozlišit, jestli cituji tištěný nebo elektronický článek a dle toho zapsat ISSN.
Film je specifický druh audiovizuálního dokumentu a citace vypadá trochu odlišně. Neuvádí se totiž primární odpovědnost, protože film je společnou prací mnoha a mnoha lidí, z nichž nikdo nemá dominantní roli jako tvůrce. Co se ovšem povinně uvádí je údaj o sekundární odpovědnosti, a to konkrétně o režisérovi. Jedinou výjimkou jsou autorské filmy, kdy je režisér, scénarista, kameraman atd. je jedna osoba. V tomto případě se tento člověk uvádí do primární odpovědnosti ještě před název.
Soukromé zprávy z různých soukromých chatů a instant messengerů lze citovat, ale jedná se druh dokumentu, který má svá úskalí. Podobně jako e-mail není struktura pevně daná v normě a jedná se o dokument, který je přístupný pouze účastníkům konverzace. Pokud informace z chatu chcete použít, určitě byste o tom měli dát vědět citovanému člověku.
Rok se s rokem sešel a to znamená, že se blíží opět citační konference CitaKon 2019. Přípravy druhého ročníku jsou v plném proudu a vy se tak můžete těšit na příjemné přednášející se zajímavými prezentacemi, drobnou tombolu, která nás po obědě probere a hlavně úžasnou atmosféru, ke které můžete přispět i vy sami.
Píšete seminární, maturitní, bakalářskou, diplomovou či jinou odbornou práci, nebo citování vyučujete? Ulehčete si práci s tvorbou citací tím, že použijete citační software, který bibliografické citace i odkazy v textu vytvoří za vás. V Citace.com jsme pro vás vytvořili videokurz, který vás provede záludnostmi citování a funkcemi manažeru. Veškerá videa si můžete zdarma shlédnout na YouTube.
Při brouzdání na internetu na nás snad na všech webových stránkách vyskakují reklamy, které se nám snaží prodat něco, co bychom podle historie prohlížení měli dozajista potřebovat. No ale co když chcete takovou reklamu citovat - kdo je autorem? Co uvést do dostupnosti - web, kde se reklama nachází nebo web, kde se mi reklama zobrazila (i když tam při dalším kliknutí nejspíš jiná reklama)? A co je to vůbec za druh dokumentu? Otázek je najednou mnoho…
Jak se vyhnout plagiátorství? Odpověď na tuto otázku je velmi jednoduchá: Citujte použité zdroje. Jak? Citujte je přesně dle informací uvedených v použitém informačním zdroji. Citujte je včas - tedy ve chvíli, když čerpáte z daného zdroje. Uchovávejte si informace o použitých zdrojích - v dnešní době se zdroje rychle mění a je dobré si např. v citačním manažeru uchovat veškeré informace o použitém zdroji do budoucna. Nikdy nevíme, kdy je budeme opět potřebovat.
Články v periodicích jsou hojně používané zdroje informací pro další odborné práce, proto je dobré vědět, jak je citovat a na jaké problémy můžete narazit. Bibliografická citace článku začíná vždy autorem článku, pokud není autor uveden, tak údaj vynecháme. Následuje název článku, který zapisujeme normálním písmem, nikoli kurzívou, protože se jedná o název části. Následuje kurzívou psaný název periodika, volitelně nakladatelské údaje a poté důležité informace o číslování. Číslování zahrnuje, rok vydání, ročník, číslo a rozsah stran, na kterých je článek v periodiku uveden. V případě článku v denním tisku se nezapisuje rok vydání, ale celé datum vydání. Povinným údaje je standardní identifikátor, což je v případě časopisu nejčastěji ISSN, ale u elektronických článků lze uvést i další identifikatory jako je např. DOI či PIMD.
Podle obecné struktury pro normy se citují i zprávy a podobné publikace vydávané v řadách výzkumnými ústavy a podobnými organizacemi, které jsou označeny názvem a číslem řady stejně jako je tomu u norem. Bibliografická citace začíná řadou a číslem normy, protože obvykle nemají autora. Následuje název, nakladatelské údaje a třídící znak.
Pokud už za sebou máte nějakou tu lekci informačního vzdělávání, jistě víte, že citace jsou sice potřebné, ale zároveň ne moc zábavné téma. Pokud máte navíc studenty seznámit jen s teorií, tak je potřeba lekci oživit aktivitou studentů jinak vám zaručeně “usnou” a efekt nebude téměř žádný. Jednou z možností, kterou můžete využít při vysvětlování citačního názvosloví, je CIXESO. Jedná se o skupinovou činnost vycházející z pexesa. Časová a obsahová náročnost je různorodá, takže tuto hru můžete přizpůsobit citačním nováčkům i matadorům.
Vážení čtenáři našeho citačního blogu, blíží se čas Vánoc, které je obdobím klidu a odpočinku, ale i bilancováním nad uplynulým rokem. Doufám, že u vás převažují jen samá pozitiva, a to jak v profesním, tak především osobním životě. Vezte, že i my v Citace.com bilancujeme nad končícím rokem a už vytváříme plány a zlepšení pro rok příští.
Jeden z nejčastějších dotazů a nejobecnějších dotazů je Jak citovat dokument stažený z internetu? Tento dotaz nemám osobně pro jeho obecnost moc ráda, protože odpovědí je neskutečně mnoho a ve výsledku uživateli nijak nepomůžu. Pro konkrétní odpověď je dobré mít dokument k dispozici ideálně i se stránkou, ze které je stažený. Pak zjistíte, že se jedná např. o článek z časopisu, kapitolu z knihy, příspěvek ve sborníku, ročenku či excelovská tabulka s vývojem počtu obyvatel v Brně.
Citování periodik má mnoho variací. Můžeme citovat celé periodikum, jeden ročník, jedno číslo nebo konkrétní článek, a to jak v tištěné, tak i v elektronické podobě. V dnešním příspěvku si ukážeme, jak citovat jedno číslo periodika.
Mezi periodika z pohledu citací řadíme všechny pravidelně i nepravidelně vycházející časopisy či noviny. Můžeme setkat s citací jak celého periodika, tak jednoho ročníku, tak čísla a samozřejmě nejčastěji článku, a to jak tištěného, tak i elektronického. Jak všechny tyto možnosti citovat si rozebereme v jednotlivých příspěvcích. Možná vás také překvapí, že obdobně jako periodikum se citují i legislativní dokumenty. Norma ČSN ISO 690 je samostatně neřeší, a proto se při jejich citování může vycházet právě ze vzoru pro periodikum jako tomu bylo již v předchozí verzi normy.
Oddychněte si pracovních starostí a ověřte si svou představivost a znalosti současné i klasické literatury.
Možná to bude znít překvapivě, ale Jak citovat RVP či ŠVP? je jeden z velmi častých dotazů v citační poradně projektu e-Citace. Pravdou je, že to jsou dokumenty, se kterými pracují nejenom pedagogové, ale i studenti pedagogických fakult a je jen dobře, že obě skupiny chtějí tyto dokumenty citovat správně.
Plagiátorsví je často zmiňované téma nejenom v akademickém prostředí, ale setkat se s ním můžeme běžně v každodenním životě. Nejenom že má mnoho různých podob, má mnoho různých definic. Každá instituce i autor odborné publikace si často vytváří vlastní definici. Uveďme si pro zajímavost některé z nich:
Monografie je častým dokumentem využívaným k psaní odborných prací. Mezi monografie se řadí především knihy, ať už odborné, tak beletrie, dále učebnice, skripta, encyklopedie. Citování tištěných a elektronických monografií se liší od sebe příliš neliší, u e-monografie se navíc uvádí typ nosiče, datum citování a dostupnost tedy URL adresa.
V dnešním příspěvku si přiblížíme základní zásady pro citování dle ČSN ISO 690. Jedná se obecná pravidla, kterými je potřeba se při tvorbě citací řídit.
Vítejte na citačním blogu společnosti Citace.com!