V posledním příspěvku týkajícím se odkazování pomocí poznámek pod čarou si ukážeme možnost zápisu odkazů, který doporučuje norma ČSN ISO 690. V předchozích příspěvcích jsme si ukázali dvě možnosti, a to zápis celých bibliografických citací a také zápis zkrácených citací.
Norma doporučuje odkazovat v poznámkách celou bibliografickou citací, pokud na zdroj odkazujete poprvé. V případě, že odkazujete na již dříve použitý zdroj, tak se uvádí pouze příjmení autora a dále zkratka "ref." a číslo poznámky, které jste na daný zdroj odkazovali poprvé.
Tento způsob odkazování se hodí spíše u kratších prací s menším počtem použitých zdrojů. Také je potřeba dávat pozor v případě, že dodatečně do textu vkládáte nějakou poznámku, abyste odkazovali na správnou poznámku pomocí zkratky "ref."! Tento způsob odkazování doporučujeme spíše nevyužívat.
Ukázkový text je převzatý a upravený z:
Kromě popisu a používání modelu se autor také věnuje usnadnění jeho používání, jak dokazuje například internetový generátor, který je součásti publikace „Quadratic spline fits by nonlinear least squares“1 a zveřejnění postupu výpočtu ve statistickém programu Rstudio v příspěvku „Quadratic Spline Interpolation of Fertility Schedules“2, 3.
Tato cíleně optimalizovaná flexibilita v kombinaci s tím, že je model postaven na snadno interpretovatelných parametrech, dělá model oproti jiným podobným modelům dobře využitelný pro projekce i pro prognózy4, 5, 6 a může být vzhledem k nedávnému vývoji měr plodnosti podle věku v České republice zajímavou a užitečnou alternativou. Velmi flexibilní modely totiž mohou v případě České republiky i v krátkodobém horizontu dávat demograficky nepříliš reálné výsledky, které se týkají míry plodnosti v modálním věku nebo plodnosti po čtyřicítce7, 8, 9.
Poznámky pod čarou:
1 SCHMERTMANN, C. Quadratic spline fits by nonlinear least squares. Demographic Research. 2005, 12(5), 105–106.
2 SCHMERTMANN, C. Quadratic Spline Interpolation of Fertility Schedules [online]. 2017 [cit. 2019-01-20]. Dostupné z: http://fsu.schmert. net/ecp5117/QS_examples.html
3 SCHMERTMANN, ref. 1, s. 105.
4 SCHMERTMANN, C. A system of model fertility schedules with graphically intuitive parameters. Demographic Research. 2003, 9(5), 81–110.
5 LIPPS, O., F. BETZ. Stochastic Population Projection for Germany – based on the Quadratic Spline approach to modelling age-specific fertility rates. Mannheim: Research Institute for the Economics of Aging, 2004.
6 DE BEER, J. A new relational method for smoothing and projecting age-specific fertility rates: TOPALS. Demographic Research. 2011, 24(18), 409–454.
7 ŠIMPACH, O. Application of the modern approach to age-specific fertility rates stochastic modelling in the Czech Republic. In: Mathematical Methods in Economics 2015. Plzeň: Západočeská univerzita v Plzni, 2015a, s. 799–804.
8 ŠIMPACH, O. Fertility of Czech females could be lower than expected: trends in future development of age-specific fertility rates up to the year 2050, s. 19–37.
9 HON, F. Fertility of Czech females could be lower than expected: trends in future development of age-specific fertility rates up to the year 2050. Statistika. 2015, 95(1), 19–37.
Seznam použité literatury
Markéta Kytnerová, 2021-12-07