« Zpět na všechny příspěvky
Jak se zapisují data podle APA 7th edition
V dnešním příspěvku navážeme na předchozí příspěvky zaměřené na citování podle citačního stylu APA. V tomto příspěvku shrneme pravidla pro zápis dat v bibliografických citacích.
Obecná pravidla:
- datum uvádíme za autorem v kulatých závorkách
- v případě, že zapisujeme celé datum, rok se uvádí první. Př. ( 2022, December 31), (2023, Spring)
- u nepublikovaných, neformálně publikovaných zdrojů nebo dokumentů, které jsou v publikačním procesu uvádíme datum výroby
- u dokumentů (např. článků), které byly přijaty k publikování, ale ještě nevyšly v oficiálním vydání, typicky je uvedeno "in press", uvádíme místo roku vydání termín "in press".
- u předběžně publikovaných online zdrojů použijeme rok předběžného publikování
- je-li u předběžně publikovaného online zdroje uvedené datum předběžného publikování i datum oficiálního publikování, uvedeme oficiální datum
- je-li datum přibližné, použijeme zkratku "ca.". Př. (ca. 2000)
- pokud je u online dokumentu uvedeno datum změny (př. last update), které se vztahuje k citovanému textu, uvedeme do bibliografické citace datum změny
Další pravidla pro jednotlivé typy dokumentů:
- U knih zapisujeme pouze rok vydání. V případě, že je uveden copyright, tak jej uvedeme do odkazu, a to i v případě, že se liší od roku vydání.
- U článků časopisů zapisujeme rok vydání, nikoliv datum copyrightu. V případě novinových článků uvedeme celé datum vydání (př. 2018, January 28).
- U webů a webových stránek je potřeba se ujistit, že datum copyrightu uvedené na stránce se vztahuje k citovanému obsahu. Nejlépe zapíšeme datum uvedené jako "poslední aktualizace" apod. nebo jiné datum značící zveřejnění obsahu. Pokud takové datum není, uvedeme "(n.d.)". Datum copyrightu uvedené v zápatí stránky se nedoporučuje do citací použít, protože většinou neodpovídá tomu, kdy byl obsah stránky skutečně zveřejněn.
- U blogů zapisujeme celé datum zveřejnění příspěvku (př. 2023, March 10).
Markéta Kytnerová, 2023-05-25